Rola doradztwa HR w obsadzaniu stanowisk

Rola doradztwa HR w obsadzaniu stanowisk

Human Resources, czyli HR to termin przejęty z języka angielskiego oznaczający “zasoby ludzkie”. HR Management zajmuje się w firmach Zarządzaniem Zasobami Ludzkimi, oznacza to, że przejmuje na siebie szereg obowiązków, które jeszcze do niedawna wykonywał pospolicie brzmiący dział kadr. Dział HR oprócz swoich zadań związanych z administracją, obsługą kadrowo-płacową pracowników, prowadzeniem dokumentacji personalnej oraz rozliczaniem urlopów, zwolnień czy zasiłków powoli staje się aktywnym partnerem dla kadry zarządzającej, współdecydentem w kwestiach strategii firmy a przede wszystkim ważnym głosem budującym przewagę konkurencyjną w oparciu o zasoby ludzkie.

Przewaga konkurencyjna w oparciu o zasoby ludzkie

Budowanie przewagi w oparciu o zasoby ludzkie obarcza przed wszystkim dział HR w firmie lub firma korzysta z doradztwa HR zewnętrznego. Zakontraktowanie rekrutacji na zewnątrz, przekazanie jej w ręce profesjonalnej firmy doradztwa HR oszczędza czas i zaangażowanie pracodawców. Jest to forma szczególnie przydatna, gdy wiadomo, że proces rekrutacji jest:

  • permanentny, choćby ze względu na charakter działalności
  • długotrwały, rozciągający się w czasie
  • powtarzalny
  • powtórny z uwagi na wystąpienie błędów w procesie rekrutacji

Firmy zajmujące się doradztwem HR zwykle posiadają własną bazę danych kandydatów, szczególnie gdy wakaty dotyczą ważnych stanowisk, wymagających specjalistycznej wiedzy. Toteż przyjmując zlecenie organizacji rekrutacji zaczynają zwykle od listy nazwisk obecnych w zasobach, pozyskanych wcześniej lub prowadzonych latami na kolejne stanowiska. Dzięki tak prowadzonej rekrutacji pracodawca oszczędza czas i ma duże szanse na wypełnienie wakatu swojego personelu.

Rola doradztwa HR w obsadzaniu stanowisk

Dział HR lub zewnętrzna firma HR może spełniać jeszcze inną rolę. Nie tylko dostarczać pracowników na określone stanowiska, ale też te stanowiska tworzyć. Oznacza to, że doradztwo HR doskonale obeznajmione z przedmiotem działalności przedsiębiorcy jest w stanie wykazać luki w kompetencjach pracowników oraz zbudować zupełnie nowe stanowiska w celu wypełnienia brakujących kompetencji. Doradcy HR mogą na życzenie pracodawcy zbudować siatkę zależności personalnej co z kolei powinno usprawnić pracę, a przede wszystkim komunikację w obszarze zadań przynależnych do każdego ze stanowisk.

Doradztwo HR sprawdza się również w przypadkach poszukiwań wyraźnie spersonalizowanych kandydatów do pracy. Zdolności negocjacyjne profesjonalnych doradców wspomagają i zmieniają oblicze personelu działając na korzyść pracodawcy.

Dowiedz się Więcej

Be the first to comment on "Rola doradztwa HR w obsadzaniu stanowisk"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*