Pokolenia XYZ. Jak nimi efektywnie zarządzać w firmie?

Pokolenia XYZ. Jak nimi efektywnie zarządzać w firmie?

We współczesnych firmach pracują ze sobą ludzie, między którymi różnica wieku sięga nawet 35 lat. Prężnie rozwijające się firmy czerpią zarówno z doświadczenia starszych, jak też z energii i świeżego spojrzenia młodszych pracowników. Zarządzanie różnymi pokoleniami to spore wyzwanie.

Pokolenia XYZ – charakterystyka

Pokolenie X to osoby urodzone w latach 1965-1980, które dorastały w trudnych czasach PRL-u. Dzisiaj są w okolicach 50-tych urodzin, mają rodziny, a może nawet są już dziadkami. Na rynku pracy od wielu lat, mają wysokie stanowiska.
Pokolenie Y to grupa ludzi, którzy przyszli na świat między 1981 a 1994 rokiem. Od generacji X różnią się bardzo. Dojrzewali w całkiem innej rzeczywistości. W erze powszechnego dostępu do internetu. Powoli zakładają rodziny, mają pewne doświadczenie w pracy.
Pokolenie Z – młodzi ludzie dzisiaj. Mają do 25 lat i dopiero wkraczają w dorosłe życie i na rynek pracy.

Te trzy generacje różni wszystko. Ich stosunek do pracy kształtował się w całkiem odmiennych warunkach. Pokolenie X przywykło do pracy na etat, pokolenie Y dąży coraz wyżej i nie boi się zmian, pokolenie Z woli system freelancerski niż tradycyjne 8 godzin. Zmieniły się motywacja do pracy, stosunek do pracodawców i samo podejście do wykonywanych obowiązków. Zarządzanie tak zróżnicowaną grupą jest trudne, ale możliwe i przynosi wiele korzyści przedsiębiorstwu.

Jak zarządzać pokoleniami XYZ

Dzisiaj znaczna większość właścicieli firm, dyrektorów czy menadżerów należy do generacji X. To im najtrudniej jest przyjąć odpowiednią postawę wobec pokoleń Y i Z. Młodzi ludzie mają szczególne wymagania wobec swojego szefa.

Dobry szef dla generacji Y i Z powinien:

 • być wyrozumiały, opiekuńczy, nie przysparzać kłopotów,
 • wykazywać elastyczność i otwartość,
 • mieć zdolności komunikacyjne i przywódcze.

Potrzeby i motywacje młodych ludzi różnią się. Świadomość tych różnic to szansa na efektywne zarządzanie. Elastyczność polega na tym, aby umiejętnie rozdzielać zadania, motywować w różny sposób i dawać szansę na rozwój.

Pokolenie Y potrzebuje:

 • dobrej pensji,
 • interesujących wyzwań,
 • szerokiej oferty szkoleń,
 • być w zespole.

Pokolenie Z preferuje:

 • zauważać sens w swojej pracy,
 • mieć realną szansę na awans,
 • szefa, którego szanuje za jego uczciwość,
 • opiekę medyczną, pakiety sportowe itp.,
 • możliwość indywidualnej pracy.

Zarządzanie pokoleniami XYZ jest możliwe i daje realne korzyści. Ale wymaga od szefa zmiany własnego podejścia do ludzi. Aby popracować nad efektywnym zarządzaniem najlepiej skorzystać z profesjonalnego szkolenia organizowanego i przeprowadzanego przez firmę szkoleniową GenWhy. Więcej informacji o szkoleniu uzyskasz pod linkiem – zarządzanie pokoleniami w firmie.

Be the first to comment on "Pokolenia XYZ. Jak nimi efektywnie zarządzać w firmie?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*