Jak zostać super szefem?

Jak zostac super szefem?

Szef to osoba, która powinna zatroszczyć się nie tylko o jakość świadczonych usług czy oferowanych produktów. Musi także odpowiednio kierować swoim zespołem.

Jakie cechy charakteryzują super szefa?

Dobry szef powinien być przede wszystkim uczciwy. Nie powinienem rzucać słów na wiatr np.: o przyznanych premiach, jeśli w ogóle nie ma zamiaru ich dawać. Musi właściwie traktować każdego pracownika – niezależnie od jego stażu (nie powinien mieć żadnych pupili, ani kozłów ofiarnych). Profesjonalny lider zespołu dzieli się sukcesami ze swoimi podwładnymi i nie przypisuje wszystkich zasług sobie. Jeśli pracownicy zauważą ten fakt, będą starali się dawać z siebie wszystko, ponieważ będą wiedzieli, że pracodawca jest tego wart.

Bez wątpienia super szef musi zbudować sobie autorytet wśród swoich podwładnych. Jak można to zrobić? Przede wszystkim swoim profesjonalizmem, kulturą osobistą, posiadaną wiedzę czy umiejętnością trzymana nerwów na wodzy. Wysokie umiejętności prezentowane przez pracodawcę (w różnych aspektach) sprawiają, że pracownicy bardziej go szanują.

Super szef szanuje każdego pracownika. Potrafi zrozumieć jego problemy, ale z drugiej strony nie daje sobie nikomu “wejść na głowę”. Jest to osoba, do której zawsze można zwrócić się z prośbą o pomoc.

Szef pod żadnym pozorem nie powinien wyśmiewać publicznie swoich pracowników – nawet jeśli popełnili duży błąd. Takie rzeczy powinny być załatwiane w cztery oczy.

Profesjonalny lider potrafi wziąć na siebie odpowiedzialność w przypadku podjęcia złych decyzji. W dzisiejszych czasach umiejętność przyznania się do błędu jest bardzo cenną – i niestety rzadko spotykaną – wartością. Na pewno pracownicy docenią, że ich szef jest człowiekiem, który posiada tę cechę.

Każdy szef powinien być także dobrym motywatorem. Nie należy jednak zwiększać intensywności działań wykonywanych przez daną osobę poprzez strach, ponieważ może to przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Profesjonalnie podchodzący do sprawy lider jest dobrym mówca i sprawia, że podwładni chcą iść za nim w ogień. Super szef potrafi także pochwalić, kiedy jego pracownicy wykonali coś dobrze. Czasami to najlepszy sposób na motywację.

Z większością tych cech trzeba się urodzić i rozwijać je od małego ale w zostaniu super szefem na pewno pomogą szkolenia dla menadżerów, organizowane prze krakowską firmę szkoleniową GenWhy.

Be the first to comment on "Jak zostać super szefem?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*