Co to są umiejętności miękkie i jak je rozwijać?

Szkolenia miękkie

Umiejętności miękkie są nazywane inaczej umiejętnościami społecznymi i uniwersalnymi. Często są także określane po prostu mianem predyspozycji bądź określeniem zapożyczonym z angielskiego “soft skills”. Te umiejętności są ściśle związane z psychiką człowieka i skupiają się przede wszystkim na postawach i zbiorach zachowań, które pomagają odnaleźć się w określonych sytuacjach. Między innymi pomagają nawiązać odpowiednią współpracę z innymi ludźmi, co jest przydatne przede wszystkim w pracy. Obecnie uznaje się, że umiejętności miękkie są przydatne w każdym zawodzie – dlatego też prawidłowe rozpoznanie prezentowanych przez daną osobę predyspozycji podczas rozmowy o pracę jest obecnie bardzo ważnym elementem rekrutacji, do którego przywiązuje się bardzo dużą wagę.

Do umiejętności miękkich można zaliczyć przede wszystkim umiejętności osobiste (na przykład asertywność, utrzymywanie swojej motywacji na stałym poziomie czy radzenie sobie ze stresem), a także umiejętności interpersonalne – rozwiązywanie konfliktów, autoprezentację czy umiejętność pracy w zespole.

Jak rozwijać umiejętności miękkie?

Umiejętności miękkie można dowolnie rozwijać. W tym celu można uczestniczyć w wielu kursach i szkoleniach, które są oferowane przez firmy zajmujące się organizacją szkoleń, a także przez psychologów. Dzięki temu można mieć pewność, że profesjonalnie podchodzimy do tematu rozwoju i robimy to w jak najlepszy, profesjonalny sposób. Innym sposobem na rozwijanie umiejętności interpersonalnych i osobistych jest własna praca nad samym sobą – jest ona jednak bardzo trudna i nie każdy może sobie poradzić, ponieważ takie działania wymagają dużego zorganizowania oraz zaangażowania.

Szkolenia oferowane przez profesjonalne firmy są coraz bardziej popularne – do ich zalet należy przede wszystkim bardzo dużą efektywność, a także udzielanie przez szkoleniowców informacji zwrotnych na temat osiągnięć i braków u danej jednostki. Najlepsze efekty daje oczywiście połączenie uczestnictwa w profesjonalnych szkoleniach z pracą własną – pozwala to doskonale odnaleźć się w każdej sytuacji, a także pozwala na pełne rozwinięcie się danej umiejętności. Firmą zajmującą się organizowaniem takich szkoleń jest firma szkoleniowa Maciołek&Wspólnicy z Krakowa. Sprawdźcie ich ofertę na stronie: https://genwhy.pl/szkolenia-miekkie/

Be the first to comment on "Co to są umiejętności miękkie i jak je rozwijać?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*