Cechy odróżniające umowę cywilnoprawną od umowy o pracę

Umowa cywilnoprawna vs Umowa o prace

Dzisiejsze czasy sprzyjają zmianom, poszukiwaniu nowych dróg, wytyczaniu własnych ścieżek rozwoju. Nie musimy już martwić się ograniczonymi miejscami pracy, ograniczeniami możliwości do jednego bądź dwóch zakładów pracy, które nie różnią się niczym więcej jak lokalizacją. Obecnie prawo sprzyja podejmowaniu krótkoterminowych przedsięwzięć, wykonywaniu jednego zlecenia, jednego zadania i zakończeniu współpracy. Nie musimy już martwić się podpisywaniem wiążącego dokumentu, którego rozwiązanie poprzedzone jest okresem wymówienia i może popsuć nam długoterminowe plany. Jednak czy zwieranie umowy cywilnoprawnej rzeczywiście jest tak korzystne? Czy zawód wolnego strzelca naprawdę pomaga się realizować? A co z zaletami, jakie niesie ze sobą umowa o pracę – łącznie z formalnościami, które załatwia za nas dział kadr?

Podstawowa różnica

Umowa cywilnoprawna (umowa o dzieło i umowa zlecenie) jest formą prawną, która nie podlega kodeksowi pracy, przez co nie możemy dowodzić roszczeń z tytułu pracowniczego, jak to ma miejsce w przypadku umowy na etacie. Jeżeli trafimy na nieuczciwego kontrahenta, będziemy mogli się ubiegać jedynie jak z drugim obywatelem, nie pracodawcom, który ponosi konkretne zobowiązania zatrudniając nas.

Pakiet ubezpieczeń

Jeżeli zależy nam szczególnie na opiece zdrowotnej, najlepszym rozwiązaniem pozostanie umowa o pracę – etat zapewnia nam co miesięczną opłatę zusowską, dzięki czemu nie musimy się martwić o ten aspekt naszego życia. Jeszcze to szczególnie ważne, jeżeli ukończyliśmy 26. rok życia albo jesteśmy singlami i nie podlegamy ubezpieczeniu z tytuły pracującego małżonka bądź rodzica. Jako samotnie wychowujący rodzice jest nawet bardziej istotne, ponieważ zapewniamy bezpieczeństwo również swoim dzieciom.

Od 2017 roku weszła w życie ustawa, która pozwala na ubezpieczenie się również z tytułu umowy zlecenie. Jednak przy niepewnym rynku, kiedy umowę można zerwać w każdym momencie (jest ona nieciągła, podlega jedynie realizacji określonego zlecenia i nic ponad to), trudno jest określić, czy jest to idealne rozwiązanie – połączenie wolności i ubezpieczenia zdrowotnego – czy jednak uproszczona wersja wyzysku pracownika, którą wykorzystują pracodawcy nie zamierzający płacić za pracowników – te koszty zleceniobiorca ponosi samodzielnie. Dlatego przy podpisywaniu umowy należy zwrócić uwagę na to, czy umawiamy się na kwotę netto czy kwotę brutto – jeżeli tego nie dopilnujemy, możemy być stratni.

Przy umowach cywilnoprawnych nie ma także żadnego konkretnego nadzoru, jak ma to miejsce w przypadku umowy o pracę. Zleceniodawca określa, jakiego spodziewa się rezultatu i tyle. W przypadku etatu postępy są ciągle kontrolowane i w razie konieczności korygowane. Wolnemu strzelcowi nie narzuca się określonych godzina pracy, jedynie ramy czasowe, natomiast pracownik etatowy posiada określony zakres obowiązków – listę zadań, które powinien wykonać w ciągu dnia czy tygodnia.

Umowa o pracę jest pewniejszą formą zatrudnienia (dla osób posiadających zobowiązania, np. rodzinę, jest znacznie korzystniejszym rozwiązaniem), posiada jednak szereg ograniczeń, dlatego jeżeli jesteśmy zdyscyplinowani i potrafimy samodzielnie zdobywać klientów, umowy cywilnoprawne mogą nam się przydać znacznie bardziej.

Więcej o rodzajach umów, ich różnicach dowiesz się na szkoleniu przeprowadzanego przez firmę Maciołek&Wspólnicy z Krakowa. Sprawdź ich ofertę na: https://genwhy.pl/szkolenia-prawne/

Be the first to comment on "Cechy odróżniające umowę cywilnoprawną od umowy o pracę"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*