10 zasad skutecznych negocjacji biznesowych

Negocjacje biznesowe

Negocjacje w biznesie to chleb powszedni. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób przykłada coraz większą uwagę do tego elementu. O czym pamiętać w trakcie negocjacji? Oto 10 cech, którymi musi charakteryzować się każdy dobry negocjator biznesowy.

Profesjonalne przygotowanie

Trzeba podkreślić, że każda osoba przystępująca do negocjacji musi być ekspertem z tematu, który będzie poruszany w trakcie rozmów. Bez tego ciężko jest wywalczyć sobie lepsze warunki finansowe.

Pozytywne nastawienie

Wiele osób uważa, że w trakcie negocjacji trzeba wywierać presję na drugiej stronie (np.: poprzez krzyk czy agresywne wytykanie błędów). Nie jest to jednak odpowiednie podejście do tematu. Negocjować należy zdecydowanie, ale spokojnie. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest merytoryka. Oczywiście, należy argumentować swoje racje, ale trzeba to robić spokojnie.

Określony cel negocjacji

Każdy przed rozpoczęciem negocjacji biznesowych musi mieć określony cel. Wszystko po to, aby doprowadzić do zrealizowania tego zadania, którym zazwyczaj są lepsze warunki finansowe. W związku z tym należy dokładnie oszacować, jaka cena będzie akceptowalna.

Wiedza o konkurencji

Warto podkreślić, że warto zgromadzić jak najwięcej wiadomości o drugiej stronie. Ciekawostką jest fakt, że niektórzy w ten sposób chcą w pewnym stopniu zdobyć jej przychylność (np.: sugerując podobne zainteresowania). Zasada jest bowiem taka, że łatwiej dogadać jest się osobom, które pałają do siebie chociaż minimalną sympatią.

Pewność siebie i zdecydowanie

W trakcie negocjacji trzeba być pewnym swoich argumentów. Niektórzy stosują rozmaite sztuczki, które mają osłabić to przekonanie. Należy uważać na takie triki i krok po kroku dążyć do zrealizowania swojego celu.

Mowa ciała

Dobry negocjator ma w sobie coś z zawodowego pokerzysty. Nawet jeśli dana oferta będzie powyżej jego oczekiwań, to nie może tego zdradzić – wszystko po to, aby wywalczyć jeszcze lepsze warunki.

Nie podawaj pierwszy ceny!

To jedna z najważniejszych zasad w trakcie negocjacji biznesowych. Należy tak prowadzić rozmowę, aby pod żadnym pozorem nie podawać w pierwszej kolejności swojej propozycji, ponieważ prowadzi to do “odkrycia kart” i gorszej pozycji negocjacyjnej.

Alternatywne rozwiązania

BATNA (Best Alternative to a Negotiated Agreement) to bardzo ważne pojęcie. Każdy negocjator powinien mieć w głowie kilka alternatywnych rozwiązań, które można zastosować na wypadek fiaska w negocjacjach. Badania pokazują, że takie osoby czują się pewniej siebie i są w stanie wynegocjować zdecydowanie lepsze warunki.

Zdolność do kompromisu

Dobry negocjator musi wykazywać się ze skłonnością do kompromisu. Nie może za wszelką cenę dążyć do tego, aby tylko jego warunki były spełnione.

Muszą wygrać obie strony!

Negocjacje powinny być tak prowadzone, aby obie strony były zadowolone z finalnych rozwiązań. To oznacza, że każdy musi mieć poczucie, że udało mu się osiągnąć dobre warunki. W związku z tym często dzieje się tak, że każda ze stron osiąga lepszą minimalną ofertę, niż była pierwotnie zakładana. Dzięki temu też przyszłe negocjacje z daną stroną będą łatwiejsze.

Więcej nowoczesnych technik i metod negocjacji poznasz podczas szkoleń z negocjacji organizowanych przez firmę szkoleniową – Maciołek&Wspólnicy.

Be the first to comment on "10 zasad skutecznych negocjacji biznesowych"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*